Biz Kimiz

Topluluk Kimlerden Oluşuyor?

Topluluğumuz Başlangıç Programlarımıza katılmış ve topluluk sözleşmemizi kabul etmiş öğretmenlerden, okul yöneticilerinden, eğitim bilimleri ile ilgili akademisyenlerden ve çocuk alanında sivil toplum çalışanlarından oluşuyor. Başlangıç programları ile toplam 5 yılda 11 Nesil topluluğa katıldı. 

Topluluğu Kimler Organize Ediyor?

200 kişinin üzerinde olan topluluğu, yine topluluğun içinden sorumluluk alan gönüllü koordinatör ve temsilciler organize ediyor. 

Aşağıda topluluğun çalışma alanlarındaki çemberlerini gösterir sosyokratik şema ile o çemberlerin koordinatör ve temsilcilerinin listesi yer alıyor. 

koy_sema_1

Arabuluculuk ve Onarım Çemberi

Koordinatör: Fatoş Ateş 

Temsilci: Özlem Döndüren

Çocukla Barış

Koordinatör: Özenç Kabasakal 

Koordinatör: Özge Oğuz 

Koordinatör: Gülesra Güllü

Etkinlik ve Topluluk Çalışmaları Çemberi

Koordinatör: Nilay Kılınç 

Temsilci: İrem Önal 

İletişim Çemberi

Koordinatör: Cansu Yalçıner

Temsilci: Meral Aksoy Varol

Köy Kasa

Koordinatör: Burcu Kutlu

Temsilci: Yağmur Pal 

Masa Köy Çemberi

Koordinatör: Kubilay İyit

Temsilci: Oğuzhan Gürel

Ekip Çemberi

Genel Koordinatör: Feyza Eyikul

Topluluk Çalışmaları Koordinatörü: Yağmur Pal

Öğrenme Ortaklığı Program Geliştirme Koordinatörü: Özgül Dere Özdemir

Oyun ve Üretim Çemberi

Koordinatör: Serdal Macit

Temsilci: Bedirhan Çetin

Programlar Çemberi

Koordinatör: Harika Toğrulca

Temsilci: Ayşegül Ekren

Sosyokrasi Uygulamaları Çemberi

Koordinatör: Pelin İpek Boyacı

Temsilci: Yıldız Yaman 

Topluluk Sözleşmesi Çemberi

Koordinatör: Serdal Macit

Temsilci: Merve Gürbüzkol

Çocukla Barış

”Biz (Gülesra Güllü, Özenç Kabasakal ve Özge Oğuz) BBOM Derneği’nin Başka Öğretmenler Mümkün Projesi ile yolları kesişen, birlikte hayal etmeye ve üretmeye devam eden üç öğretmeniz. Köy topluluğunun katılımcı ve barışçıl öğrenme ortamları vizyonundan ilhamla farklı şehirlerden bağlantı kurup bir öğrenme topluluğu olmayı deneyimliyor; deneyimlediklerimizi Şiddetsiz İletişim, çocuk hakları ve kendi özgün çalışmalarımız odağında farklı araçlarla paylaşıyoruz.

2017’den beri Çocukla Barış isimli blogumuzda, sınıf deneyimlerimizi paylaştığımız Şefkatli Eğitmen Günlükleri, ihtiyaç duyduğumuz konularla ilgili kitap ve araç listeleri paylaştığımız Barış Kütüphanesi, İhtiyaç Kumbarası ve Güncel Yazılar ile öğretmen, ebeveyn ve bakım verenleri destekleyecek içerikler üretmeye devam ediyoruz.”
https://cocuklabaris.blogspot.com

___

Yeni Bi Dil

İngilizce ve Şiddetsiz İletişim birbirimizle bağ kurmak için araç. Bu araç sayesinde birbirimizi anlayabilir, duyabilir ve görebilir oluyoruz. Şiddetsiz İletişimden aldığımız ilhamla sınıfta okulumuzda çocuklarla bu dili nasıl uyguladığımızı paylaşıyoruz. Ayrıca Kartal Yavuz Selim Ortaokulunda yürüttüğümüz Şiddetsiz İletişim odaklı bir Erasmus projesi var. Buradaki deneyimin öğretmene, veliye   ve çocuklara yansımalarını görünür kılmak istiyoruz.

Bununla birlikte,  ikimiz de İngilizce öğretmeniyiz. İngilizce öğrenimi ile ilgili oyunlar, yaratıcı drama örnekleri, etkinlikler paylaşıyoruz.

Bu bağlamda çocuklarla, öğretmenler ve ebeveynler ile çalışıyoruz..

Fatoş Ateş

Ayşe Pınar Böke

___

Düşünme Karavanı

Biz Kimiz?

Biz, ÇocuklariçinFelsefe (P4C) pedagojisi ile edindiğimiz bilgi,beceri ve deneyimi topluluklarla paylaşmayı hedefleyen iki sınıf öğretmeniyiz.

Kendi sınıflarımızla başladığımız bu yolculuğa farklı yaşlardaki çocukları, gençleri, öğretmenleri, ebeveynleri ve farklı meslek gruplarındaki insanları dahil etmemiz gerektiğine inanıyoruz. Bu inançla hayalini kurduğumuz “DüşünmeKaravanı”nı oluşturduk. 

Neler Yapıyoruz?

P4C (philosophy for children = çocuklar için felsefe) pedagojisiyle tanıştığımız günden beri sınıflarımızda uyguluyoruz. Aynı zamanda İstanbul Öğretmen Akademileri ile yaptığımız işbirliği dâhilinde öğretmenlerle günübirlik atölyeler paylaştık. Pandemi süreciyle birlikte eğitimlerimizi online platforma taşıdık. Eğitimde Yeni Yaklaşımlar Akademisi İçin 4 hafta süren “P4C Başlangıç Eğitimi Programı” sunduk. Temmuz Ağustos aylarında yaptığımız “Kolaylaştırıcılık Eğitimi Başlangıç Programları”nın ardından Eylül ayında “Kolaylaştırıcılık Eğitimi Derinleşme Programı”nı açtık. 

Hedeflerimiz?

Çocuklar için felsefe pedagojisinin yaygınlaşması için daha çok ebeveyne, öğretmene, çocuğa ve çocuklarla çalışan herkese ulaşması adına farklı kurumlar ile işbirliği yapmak hedeflerimiz arasındadır. Hayalini kurduğumuz “Düşünme Karavanı”nı gerçek bir karavana dönüştürüp Türkiye’nin birçok yerine ulaşmayı, P4C çemberleri kurmayı istiyoruz.