Hikayemiz

Öğretmen Köyü İhtiyacı Nereden Doğdu?

Başka Bir Okul Mümkün yolculuğunda önemli dönüm noktalarındaki biri BBOM Modelini uygulayan ilk okulun Eylül 2013’de Bodrum’da Mutlu Keçi adıyla kurulması olmuştu. Mutlu Keçi, BBOM Modelini hayata geçirmek için öngörülen tüm gerekliliklere sahipti. Buna rağmen modeli hayata geçirme çabası tüm yetişkinler için epey zorlayıcıydı. Aldığımız eğitimin tersine ve yaygın formasyonların aksine bir hayali, hayata geçirmeye çalışırken, alet çantamız epey sınırlıydı. Birlikte geliştirmek ve gelişmek için güvenli bir alana ihtiyacımız vardı. Çocuklar için hayal ettiğimiz öğrenme ortamlarını oluşturacak yetişkinlerin de ortamları deneyimleyebilmesini hayal ettik. O deneyimin içinde, o deneyimden öğrenmeyi ve öğrendiklerimizi sınıflara, okullara kolayca taşıyabilmesi amaçladık. İşte BBOM Öğretmen Köyü Topluluğu böyle doğdu.

Sonra; hayallerimizi, amaçlarımızı paylaşanlar, birlikte öğrenmeye hevesi olanlar Öğretmen Köyü kurmayı mümkün kılacak kadar çok mu diye merak ettik. Bir okulu başka yapmak için gerekli gördüğümüz kuramları, yaklaşımları, araçları modül modül eklediğimiz 41 günlük bir program tasarladık. Başka Öğretmenler Mümkün başlığıyla çağrıya çıktık. Bu Programı alıp, sonrasında bizimle bir öğretmen topluluğu kurma yoluna kimler çıkmak ister diye sorduk. Çağrımıza evet diyen yirmi kişi bulabilir miyiz diye düşünürken 900 kişi başvurdu. Hemen hepsi, başka bir okul mümkün hayalini paylaştığını ifade ediyor, bu hayalin nasıl gerçekleşeceğini birlikte öğrenmeye ihtiyaç duyuyordu. 2015 yılında attığımız bu adımın ardından topluluk katılımcı yollarla kendini kurmaya başladı.

Başka Öğretmenler Mümkün Programından 12 öğretmen, kurucu iradeyi paylaştı ve topluluk tasarımı yaparak oluşturmaya başladı. Bu iradeye her yıl eklenen yeni nesillerle birlikte topluluk, hem sayısal olarak büyüyor hem de topluluk olma açısından gelişiyor. 

Her yıl açtığımız Başlangıç Programı topluluğa giriş kapısı… Yani topluluğa dahil olmak isteyen birinin öncelikle Başlangıç Programına katılması gerekiyor. Bu programla çocuk algısı, çocuk hakları, şiddetsizlik, öğrenme yaklaşımları, psikolojik etkileşimler gibi kimi temelli konularda ortaklaşmış oluyoruz. Başlangıç Programı ile ilgili tüm detaylar bu bağlantıda. Programı bitiren ve topluluğa katılmaya gönüllü herkes topluluk sözleşmesini onayladığı takdirde BBOM Öğretmen Köyü Topluluğunun bir parçası haline geliyor. Devamı yaşam boyu süren bir birlikte öğrenme deneyimi…

Yaşamın kendisi gibi çeşitli, zengin bir toplulukta farklılıklarımızla barış içinde, sorumluluklarının bilincinde olmayı hayal ediyoruz. Çatısı altında örgütlendiğimiz -erken çocukluk ve ilkokul alanında çalışan- Başka Bir Okul Mümkün Derneğinin eğitim yaklaşımını hayata geçirmeyi ve yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Dolayısıyla topluluğumuz öğretmenlerden, okul yöneticilerinden, eğitim bilimleri ile ilgili akademisyenlerden ve çocuk alanında sivil toplum çalışanlarından oluşuyor. 

Topluluğun birlikte öğrenmesi ve üretmesini kolaylaştıracak, hak sorumluluk ilişkisini yan yana götüren ve yatay bir yapı olarak sosyokrasi ile örgütleniyoruz. 

Topluluğun her yıl ihtiyaçlara göre en az bir tam zamanlı koordinatörü oluyor. Topluluğun üyeleri ise seçtikleri dönemlerde seçtikleri alanda gönüllü inisiyatif alıp çalışıyorlar. 

Topluluk üyelerinin her biri Türkiye’nin farklı şehirlerinde yerleşik. Dolayısıyla çevrimiçi buluşmalar, toplantılar, eğitimlerle birliktelik sürekli hale geliyor. Akademik takvimin tatillerinde ise topluluk Bodrum Dağbelen Köyünde, orman içindeki yerleşkesinde bir araya geliyor. Sadece topluluk üyelerinin kullanımına açık olan yerleşkeyi yakından tanımak isteyenler için bu bağlantıda tür sayımı var. 

Hikayemizin dönüm noktaları ve güncel gelişmeleri için tarihçemizi inceleyebilirsiniz.

Ocak 2015 Köy Tarihçesi
Temmuz 2015 Köy Tarihçesi
Ağustos 2015 Köy Tarihçesi
Kasım 2015 Köy Tarihçesi
2016
Şubat 2016 Köy Tarihçesi
Mayıs 2016 Köy Tarihçesi
Mayıs 2016 Köy Tarihçesi
Mayıs 2016 Köy Tarihçesi
Temmuz 2016 Köy Tarihçesi
Kasım 2016 Köy Tarihçesi
2017
Ocak 2017 Köy Tarihçesi
Mart 2017 Köy Tarihçesi
Temmuz 2017 Köy Tarihçesi
Temmuz 2017 Köy Tarihçesi
Kasım 2017 Köy Tarihçesi
2018
Ocak 2018 Köy Tarihçesi
Mayıs 2018 Köy Tarihçesi
Ağustos 2018 Köy Tarihçesi
Ağustos 2018 Köy Tarihçesi
Eylül 2018 Köy Tarihçesi
Kasım 2018 Köy Tarihçesi
Aralık 2018 Köy Tarihçesi
2019
Ocak 2019 Köy Tarihçesi
Şubat 2019 Köy Tarihçesi
Nisan 2019 Köy Tarihçesi
Mayıs 2019 Köy Tarihçesi
Temmuz 2019 Köy Tarihçesi
Ekim 2019 Köy Tarihçesi
Ekim 2019 Köy Tarihçesi
Kasım 2019 Köy Tarihçesi
Kasım 2019 Köy Tarihçesi
2020
Ocak 2020 Köy Tarihçesi
Şubat 2020 Köy Tarihçesi
Mart 2020 Köy Tarihçesi
Nisan 2020 Köy Tarihçesi
Mayıs 2020 Köy Tarihçesi
Ağustos 2020 Köy Tarihçesi