Sosyal ve Duygusal Öğrenmeyi Keşfet Programı

Program Hakkında

Sosyal ve duygusal öğrenme yaklaşımının merkezinde yer alan; benlik farkındalığı, benlik yönetimi, kişiler arası beceriler ve sorumlu karar verme başlıklarındaki beceriler bireyden ilişkilere, oradan da topluma yayılan dönüştürücü bir etkiye sahip. Başka Bir Okul Mümkün Derneği olarak öğretmenlerin sosyal ve duygusal öğrenme yaklaşımına dair farkındalık geliştirmeleri, yeni düşünce kapıları açmaları ve becerilere ilişkin temel bir bakış açısı geliştirmelerine katkı sunmak amacıyla Panorama Education’ın geliştirdiği ve açık kaynak olarak sunduğu “Adult SEL” programından esinlenerek “Sosyal ve Duygusal Öğrenmeyi Keşfet” programını geliştirdik.

Bu programda sosyal ve duygusal öğrenme alanındaki becerilere biraz daha yakından bakacağınız kimi pratikler ve uygulamalarla karşılaşacaksınız. Beceri sınıflandırmasında yer alan becerileri , öğretmen odağında ele alan pratiklerle keşfedeceksiniz. Böylece sosyal ve duygusal öğrenmeye dair temel bir bakış açısı geliştirebileceksiniz. Aynı zamanda pratikleri deneyimledikçe kendi deneyimlerinizi sınıf uygulamalarına taşımanızı kolaylaştıracak kimi önerleri de bulabileceksiniz.

Sosyal ve Duygusal Öğrenmeyi Keşfet Programı, Öğretmen Esenliği Programının altında yürüyen bir projedir. Program içerikleri Öğretmen Akademisi Vakfı iş birliğinde eKampüs üzerinden yayınlanmaktadır.

Program Temaları

Alacağınız katkıyı artırmak için 5 ana bölümden oluşan programı 5 haftalık süreçte tamamlamanızı öneriyoruz. Bu size her hafta odağınıza gelecek konu başlıkları için üzerine düşünme, demlenme ve öz değerlendirme yapabilme imkanı sağlayacaktır. Her hafta yaklaşık 30 dakika ayırarak programı 5 haftada tamamlayabilirsiniz. Öte yandan, her birinizin programa ayıracağı vakit farklı olabileceği için bu kararı sizlere bırakıyoruz.

Sizlerin deneyimlerinden öğrenmek ve bu programı geliştirmeye devam etmek istiyoruz. Program boyunca deneyimlerinizi bizimle paylaşmanız programın geliştirilmesine yönelik oldukça besleyici olacak. Bu nedenle her hafta çalışmayı tamamladıktan sonra o içerikle ilgili ortalama 5 dakika sürede doldurabileceğiniz geri bildirim formları hazırladık.

Benlik Farkındalığı, Benlik Yönetimi, Kişiler Arası Beceriler ve Sorumlu Karar Verme olmak üzere 4 ana başlıktan oluşan beceri sınıflandırmasına yönelik genel bir bakış açısı edinmeyi amaçlıyoruz. Öğretmenlerin esenliğine hizmet eden sosyal ve duygusal becerilere ve bu öğrenme yaklaşımının ne olduğuna bakmaya başlıyoruz.

Desteklenen Beceriler: Kendisi Hakkında Gerçekçi Bir Algıya Sahip Olma,  Gelişim Odaklı Zihniyet, Öz Yeterlilik, Özgüven, Öz düzenleme, Duygusal Yılmazlık, Empati

Kullanılacak Araçlar: Bilgi Notları, Çalışma Kağıtları

Öğretmenlerin çocuklarda teşvik etmek istedikleri becerileri kendilerini merkeze alarak çalışmalarına destek olmak için tasarladık. Bu çalışma öğretmenin kendi esenliğini merkeze alarak sınıf ortamında sosyal ve duygusal becerileri destekleyecek 3 farklı pratiği içeriyor: Zor Konuları Pratik Etme, Bilinçli Farkındalık ve Gül, Tomurcuk Diken

Desteklenen Beceriler: Kendisi Hakkında Gerçekçi Bir Algıya Sahip Olma, Duyguları Düzenleme, Öz Yönetim, Sosyal Farkındalık

Kullanılacak Araçlar:  Video, Bilgi Notları, Ses Kaydı, Çalışma Sayfaları, Grup Etkinliği Önerisi

Başucu Pratikleri “İçsel Beceriler” öğretmenlerin sosyal ve duygusal becerilerini desteklemek amacıyla çeşitli aktiviteleri içeriyor. Bu etkinlikler bireysel olarak pratik etmeniz için tasarlanmıştır.

Desteklenen Beceriler: Kendisi Hakkında Gerçekçi Bir Algıya Sahip Olma, Öz yeterlilik, Duygusal Yılmazlık, Duyguları Düzenleme

Kullanılacak Araçlar: Bilgi Notları, Çalışma Sayfaları

Başucu Pratikleri “Kişiler Arası Beceriler” öğretmenlerin sosyal ve duygusal becerilerini desteklemek amacıyla çeşitli aktiviteleri içeriyor.  Bu etkinlikler bireysel olarak pratik etmeniz için tasarlanmıştır.

Desteklenen Beceriler: Kendisi Hakkında Gerçekçi Bir Algıya Sahip Olma, Öz yeterlilik, Duyguları Düzenleme, Farklılıkları Kabul ve Saygı, Sorumlu Karar Verme

Kullanılacak Araçlar: Çalışma Sayfaları, Video, Ses Kaydı

Öz değerlendirme materyali, öğretmenlerin kültürel farkındalık kazanmaları, mesleki bağlamda gelişimleri, okul iklimine ve çalışma koşullarına adaptasyon gibi birçok alanda değerlendirme yapabilmeleri için yönlendirmeler içeriyor.

Desteklenen Beceriler: Kendisi hakkında gerçekçi bir algıya sahip olma, Gelişim Odaklı Zihniyet, Özgüven, Öz-yeterlilik, Beden algısı, Duygusal Yılmazlık, Öfke yönetimi, Stresle başa çıkma, Öz düzenleme, Dürtü kontrolü, Farklılıkları Kabul ve Saygı, Empati, İletişim, İşbirliği ve Takım Çalışması, Etik davranma, Çatışma çözme, Düşünme Becerileri, Sorumlu Karar Verme, Problem Çözme

Kullanılacak Araçlar: Öz Değerlendirme Soruları, Çalışma Sayfaları

 

Programa Katılım

Programın içerikleri öğretmenler için hazırlanmıştır. Bununla birlikte program herkesin katılımına açıktır ve katılım ücretsizdir.

Programın içerikleri Öğretmen Akademisi Vakfı işbirliğinde eKampüs platformunda yer almaktadır.

Programa katılmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • ekampus.orav.org.tr adresinden hesabınız varsa kullanıcı kodu ve parolanızla giriş yapın. Hesabınız yoksa kaydolun.
  • Arama kısmına Sosyal ve Duygusal Öğrenmeyi Keşfet yazın veya Mesleki Gelişim kısmına tıklayın.
Paylaş