Topluluk Programları

Topluluk Programları Nedir?

Başlangıç Programını tamamlayarak BBOM Öğretmen Köyü topluluğuna katılan eğitimciler kendi öğrenmelerinin öznesi olarak topluluk içinde öğrenmeye devam ediyorlar. 

Bu öğrenme süreci çeşitli yollarla ilerliyor. Her yıl düzenlenen rutin buluşmalar, çalışma kampları, topluluk içinden bilgi ve becerilerini paylaşmak isteyenlerin açtığı atölyeler, ihtiyaçları ortaklaştırarak eğitmen davet edip düzenledikleri seminerler bu yıllardan birkaç tanesi. 

Tümü topluluktaki öğretmenler tarafından topluluk üyesi öğretmenler için düzenlenen topluluk programları ile ilgili kısa bilgileri ve kimi program çıktılarını ilham olması için bu bölümde paylaşıyoruz. 

Yıl boyunca birlikte öğrenen 24 köylünün hazırladığı el kitaplarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Sınıfta Katılım El Kitabı

Sınıfta Barış El Kitabı

 

Aynı çalışma döneminde hazırlanmış Fark Yaratan Sınıflar videolarının bağlantılarını aşağıda bulabilirsiniz.

BBOM Öğretmen Topluluğu’nda her yaz  nesillerin köyde buluştukları Nesiller1Arada Yaz Kampı organize edilir.  Kampta Köylüler açık alan teknolojisini kullanarak kişisel ve mesleki gelişimlerine fırsat sağlayan paylaşımlar, atölyeler, oturumlarla, birlikte öğrenme deneyimi yaşarlar.

BBOM Öğretmen Köyü Topluluğu büyüyüp geliştikçe topluluğa yön vermek için yıllık buluşmalar ihtiyacı doğdu. Açılımı; İlkeler, Varsayımlar, Mekanizmalar olan İvme buluşmaları odağına topluluğun gündemleriyle ilişkili olacak şekilde topluluğun değerlerini, varsayımlarını mekanizmalarını alır. Bununla birlikte gelecek yılın topluluk hedefleri belirlenir.