Öğretmenlik Yürek İşidir
Öğretmenin Değişen Rolü

Öğretmenlik Yürek İşidir

Yürek nedir? Tutku, arzu ve azmin birlik edip çok kuvvetli bir motivasyon oluşturarak insanı harekete geçirme gücüdür. Bu, iyi bir öğretmendeki en önemli niteliktir ve benim de çalışacağım bir öğretmende aradığım ilk şeydir.

Verdiğim sayısız meslekî gelişim seminerinde, hazırladığım çok sayıda gelişim planında ve öğretmenlere tavsiyelerde bulunduğum eğitmen koçluğu seminerlerinde ortaya çıkmıştır ki; önemli olan bir öğretmenin yüreğidir, geri kalan her şey öğretilebilir. Çeşitli alanlardan profesyoneller kimi nedenlerle –belki de iş gününün kısa gelişi, tatillerin sıklığı veya iş sürekliliği dolayısıyla- eğitim sahasına akın ediyor. Öğretmenliğe geçiş yapanlar arasında, muhasebe, işletme, mühendislik gibi her meslekten insan, hatta kolejden yeni mezun olanlar da var. Ancak bunların hepsi de gönüllü geçişler değil; bir kısmı çok sıkıntılı ekonomik koşullar sebebiyle çaresizlikten ve de “Madem bir diplomam var, o halde öğretebilirim” diyerek geçiyor öğretmenliğe.

Ne yazık ki öğretmen maaşları, bu mesleği hakkıyla yapmayı neredeyse imkânsız kılıyor. Dolayısıyla okullarda, zaten ilk hedefi bir sınıfta ders vermek olmayan öğretmenlerde gördüğümüz de, ilgisizlik, psikolojik yıpranma ve umutsuzluk oluyor. Ne var ki bunlardan kurtuluşumuz yok. Yüksek derecelerle alınan diploma ve sertifikalara rağmen hiç bir meslekî gelişim ve koçluk eğitimiyle bu profesyoneller, yıllarını verseler de daha iyi bir öğretmen olamazlar, çünkü bu işe yüreklerini koymamışlardır.

Öte yandan, daima çocuklara yardımcı olmaya ve onlara öğretmenlik etmeye hevesli, ama pek az deneyimli veya hiç deneyimi olmayan, hatta diplomasız birini, yeni bir öğretmeni düşünün: Okulunuzda hangisi olsun isterdiniz? Pek çokları, deneyimi olan kıdemli öğretmenleri tercih edecektir, ama ne pahasına? Çağımızda eğitim, sürekli değişim, evrim ve öğrenciyi daima ön planda tutmaktan yana bir gelişim gösterirken okulların da, buna katkı sunmaya gönüllü, yürekli öğretmenlere ihtiyacı vardır.

Bu “yürek”, onu taşıyan iyi öğretmenleri, daima öğrencilerini her şeyin önünde tutmaya yöneltecektir. Bu da doğal olarak bu öğretmenleri, her türlü meslekî gelişmeyi takip edip her türlü tavsiyeye kulak vermeye, öğrencilerinin yararı için gereken her stratejiyi kullanmaya sevk edecektir. Bu kendini yenileme ve evrilme güdüsü ne öğretilebilir ne de diplomayla gelir. Yürekli öğretmenler tavsiye ve önerilere önem verir. Sınıfta çift öğretmen ve teknoloji gibi yeni öğretim modellerini benimser. Bölüm başkanları veya okul idaresinin hiçbir teşvik veya etkisi olmadan kendi kendine değerlendirir, çalışır, araştırır, gözlemler ve uyarlar. Bilgiye açtır ve kendi becerilerini bilemekle kalmayıp başkalarıyla da paylaşır. Öğrencilerin, bu öğrenmeye hazır, maharetli ve açık yürekli öğretmenlerden fayda görmemesi mümkün değildir.

Böyle öğretmenleri, bir öğretmen yüreğine sahip bu insanları nerede buluruz? Muhtemelen sizin okulunuzda da vardır onlardan; ya destekleyici idarî kadrodan kendilerindeki tutkuyu ateşlemesini bekliyor ya da öğrenci başarısının yaratılmasında rehberlik ediyor ve hâlihazırda iyi şeyler olmasını sağlıyorlardır. Belki de, ya okulunuzda onlardan hiç kalmamış ya da başka bir sektörde tatmin olmadıkları bir işte çalışırken bir an önce okulunuza geçmeye çalışıyorlardır. Gözünüzü dört açın ve böyle öğretmenleri elinizden kaçırmayın, çünkü nihayetinde öğrenciyi motive edecek ve başarı getirecek olan ancak böyle, yürekli bir öğretmendir.

Kaynak: http://www.edarticle.com/articles/664/the-heart-of-a-teacher.php
Türkçeleştiren: Meral Üst

Facebook
Twitter

Son Yazılar

Demokratik Yönetim

Bir İş Bölümü Çerçevesi: Sosyokrasi

BBOM Derneği ve BBOM Öğretmen Köyü Topluluğu üretim ve iş bölümü süreçlerinde somut bir yöntem olarak Sosyokrasiyi uygulamaktadır. Sosyokrasi topluluktaki üretim alanlarının, rollerin ve sorumlulukların

DAHA FAZLA»
Öğretmenlik

Şefkatli Eğitmen Olmak için

Şefkatli Eğitmen Serisi, Şefkatli Sınıf Kitabı’nın yazarları Sura Hart ve Victoria Kindle Hodson’un aynı isimli mailing serisinden çevrilerek, ilişki temelli öğretmenlik ve öğrenme konularında öğretmenlerle

DAHA FAZLA»
Ekolojik Duruş

Bir Bahçe Tasarlamak ve Yapmak

Büyük bir planlama yapın ama ufak şekilde başlayın. Geniş kapsamlı bir proje başlangıçta bunaltıcı olabilir ve öğrencilerinizin ve gönüllülerinizin coşkusunu tüketebilir. Bolluk içinde, keyifli ve

DAHA FAZLA»