Daha İyi Bir Dünya İçin Eğitimde Tek Yol:
Sosyal ve Duygusal Öğrenme
Sosyal Duygusal Öğrenme Günü Web

Daha İyi Bir Dünya İçin Eğitimde Tek Yol:
Sosyal ve Duygusal Öğrenme

Ekolojik krizden savaşlara, pandemilerden yoksulluğa, her çeşit adaletsizliklerden otoriter rejimlere birbirinin içine girmiş karmaşık sorun yumakları yaşadığımız bir dönemdeyiz. Bu karmaşık durum, daha şefkatli, adil ve gelişen bir dünyaya ulaşmak için nasıl kolektif eyleme geçtiğimiz ve birbirimizle nasıl ilişki kurduğumuz sorularına odaklanmamızı elzem kılıyor. Bu soruların cevabı da kaçınılmaz olarak eğitim meselesi ekseninde belirginleşiyor. Eğitim ve daha spesifik olarak okul nasıl farklı olursa, şefkatli, adil ve gelişen bir dünyaya ulaşmak mümkün olur? BBOM olarak bizim önerimiz, dünyadaki birçok saygıdeğer eğitim kuruluşu gibi, sosyal ve duygusal öğrenme.

Sosyal ve duygusal öğrenme yaklaşımını benimseyerek her yaştan ve her sosyal arka plandan genç insanın benlik gelişimini, aidiyet duygularını ve karar alma yeteneklerini geliştirebiliriz. Bununla birlikte, bu yaklaşıma geçişe önce kendimizden başlamalıyız. Bu yüzden CASEL’in Sosyal ve Duygusal öğrenme yaklaşımının yaygınlaşması için bizleri davet ettiği taahhüttü BBOM olarak imzalıyor ve bu taahhüttü başkalarına da ilham olması için aşağıda paylaşıyoruz.

 • Kendim ve diğerleri için sosyal ve duygusal öğrenmeye öncelik vererek şefkatli, adil ve gelişen bir dünyaya katkıda bulunmayı taahhüt ediyorum.
 • Başkalarıyla etkileşim biçimimi nasıl etkilediklerini anlamak için kendi
  duygularımı, kimliklerimi, inançlarımı ve önyargılarımı inceleyeceğim.
 • Başkalarının duygularını, güçlü yönlerini ve birikimlerini keşfedebilecekleri ve bunları kolektif refaha hizmet edebilecek şekilde kullanabilecekleri alanlar yaratacağım.
 • Gençleri, yaşlıları ve benden farklı olanları kalpten dinleyeceğim.
 • Başkalarının bakış açılarını, deneyimlerini, kültürlerini ve hikayelerini daha iyi anlayabilmek için anlamlı ilişkiler kurmaya çalışacağım.
 • Herkesin bir aidiyet duygusu hissettiği ve genç insanların anlam ve tutkuyla buluştuğu içermeci ortamlar yaratacağım.
 • Eşitsizlikleri tespit etmek ve ortadan kaldırmak, adaletsizliğe karşı koymak ve ortak sesimizi ve gücümüzü kullanarak herkesin geliştiği alanlar yaratmak için başkalarıyla birlikte çalışacağım.
 • Bu uğurda gücümü, ayrıcalıklarımı, zamanımı, emeğimi, etkimi, hayat
  deneyimimi, sevgimi, tutkumu, enerjimi ve kararlılığımı kullanacağım.
 • Çünkü, sosyal ve duygusal öğrenmeye baş koyduğumuzda, bugün daha güçlü okullar ve topluluklar yarın ise daha adil ve şefkatli bir dünya inşa edebiliriz.Taahüdün orijinal metni için: selexchange.casel.org/Together-for-SEL-Pledge

Facebook
Twitter

Son Yazılar

Demokratik Yönetim

Bir İş Bölümü Çerçevesi: Sosyokrasi

BBOM Derneği ve BBOM Öğretmen Köyü Topluluğu üretim ve iş bölümü süreçlerinde somut bir yöntem olarak Sosyokrasiyi uygulamaktadır. Sosyokrasi topluluktaki üretim alanlarının, rollerin ve sorumlulukların

DAHA FAZLA»
Öğretmenlik

Şefkatli Eğitmen Olmak için

Şefkatli Eğitmen Serisi, Şefkatli Sınıf Kitabı’nın yazarları Sura Hart ve Victoria Kindle Hodson’un aynı isimli mailing serisinden çevrilerek, ilişki temelli öğretmenlik ve öğrenme konularında öğretmenlerle

DAHA FAZLA»
Ekolojik Duruş

Bir Bahçe Tasarlamak ve Yapmak

Büyük bir planlama yapın ama ufak şekilde başlayın. Geniş kapsamlı bir proje başlangıçta bunaltıcı olabilir ve öğrencilerinizin ve gönüllülerinizin coşkusunu tüketebilir. Bolluk içinde, keyifli ve

DAHA FAZLA»